Sprievodca Šťastní rodičia

Vývoj reči Vášho dieťaťa

rady v kategórii: dieťa

Vývoj dieťaťa sa skladá z mnohých prvkov. Jedným z nich je aj získanie komunikačných zručností - schopnosť hovoriť. Pri sledovaní pokroku Vášho dieťaťa by Vás malo zaujímať, či je všetko v poriadku Vývoj detskej reči možno rozdeliť do štyroch základných fáz. V každej z nich sa dieťa učí špecifické zvuky.


1. Obdobie melódie - od narodenia do cca 1 roka. Detská komunikácia s okolitým svetom je spočiatku založená na kriku, plači a nedobrovoľných zvukoch. Okolo 6. mesiaca dieťa začne bľabotať na základe zámerného opakovania zvukov a slabík. To má za následok správnu výslovnosť samohlások A a E, občas aj I. Ako prvé spoluhlásky začne rozprávať: M, B, N, T, D, J.


2. Obdobie slov - medzi 1 a 2 rokom. Dieťa začína opakovať slová. Správne vyslovuje P, B, M, T, D, N, J, K.


3. Obdobie viet - medzi 2. a 3. rokom. Slovná zásoba sa rozširuje. Dieťa začína správne vyslovovať všetky samohlásky, spoluhlásky P, B, M, F, W, K, G, H, T, D, L, a J, niekedy aj S, Z, C, CH. Deti často vyslovujú J alebo L miesto R.


4. Obdobie osobitnej reči dieťaťa - od roku 4 - 7. V tejto fáze nastáva explózia špecifických slov u detí. Okolo 5 roku Vám Vaše dieťa začne klásť nekonečne veľa otázok. Do 5 roka by už malo dieťa dobre vyslovovať písmeno R. Ak vaše dieťa ešte R správne nevyslovuje, nemajte obavy. Polročné omeškanie je ešte v poriadku ale ak problém pretrváva, poraďte sa s logopédom.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Prvé topánky

Prvé topánky by ste mali kúpiť akonáhle Vaše dieťa spraví svoj prvý krôčik. Ak chcete nájsť tie správne, navštívte niekoľko obchodov a vyberte si zopár zaujímavých modelov. Potom zoberte dieťa so sebou a kúpte nejaké z vyhliadnutých. Nekupujte topánky bez skúšania.

> čítať ďalej

Dieťa na slnku

Citlivá detská pokožka nemá žiadne ochranné mechanizmy proti slnečným lúčom – stačí pár minút na slnku a pokožka sa spáli a bude podráždená.

> čítať ďalej

Koniec s používaním plienok

Neexistuje žiadna presná odpoveď na otázku, kedy prestať s plienkami. Názory expertov sa líšia ale približne by k tomu malo dôjsť nie skôr ako v 18 mesiaci a nie neskôr ako v 2 rokoch.

> čítať ďalej