Seboroická dermatitída

rady v kategórii: kojenec

Ak si všimnete žlté alebo biele šupinky a hlavičke dieťa, pravdepodobne má seboreu.

ČO JE TO?
Medicínsky povedané je to seboroická dermatitída, ktorá postihuje deti. V skutočnosti je to jedno z najčastejších ochorení u novorodencov a nastáva krátko po narodení. Ale nemajte strach, nie je to nebezpečné, dokonca to dieťa ani necíti. Nebolí to, nesvrbí ani nepáli. Len to jednoducho nevyzerá pekne.

ČO JE PRÍČINOU?
Priamou príčinou seborei je nadmerné odlupovanie pokožky na hlave. Je to spôsobené prítomnosťou prílišného množstva matkiných hormónov v krvi dieťaťa.

AKO JU LIEČIŤ?
V prípade miernej seborei stačí natrieť kožu detským olejom alebo mastným krémom asi hodinu pre kúpaním. Potom treba šupinky vyčesať mäkkou kefkou a následne umyť jemným šampónom.  V prípade závažnejšej seborei keď je hlava pokrytá žltkastou ako keby chrastou, mali by ste použiť špeciálny olej, ktorý je k dostaniu v lekárňach. Mali by ste ho nechať pôsobiť cez noc a ráno vyčesať. Ak máte akékoľvek otázky alebo seborea pretrváva, obráťte sa na dermatológa. Hoci seborea nie je pre Vaše dieťa škodlivá, ak sa nelieči môže spôsobiť problémy s pokožkou hlavy a vlasmi v budúcnosti.

AKO JEJ ZABRÁNIŤ?
Je ťažké zabrániť seborei, pretože zvyčajne nemá nič spoločného s vonkajšími faktormi. Mali by ste ale venovať náležitú starostlivosť hygiene dieťa. Uistite sa, že mu zbytočne neprehrievate hlavu. Ak mu dáte príliš tesnú pokrievku hlavy bude sa potiť a to môže viesť k infekciám. Ak pôjdete s dieťaťom von, priedušná bavlnená čiapka je dostačujúca.

Časový harmonogram - denný plán a Vaše spoločné chvíle

Bez ohľadu na to, či zvládate organizovať alebo nie, dieťa môže zmeniť všetko hore nohami. Takže je dobré mať plán.

Očkovanie

Nepodliehajte panike! Nie je potrebné očkovať dieťa pred všetkými možnými chorobami, ale nepodceňujte povinný vakcinačný program. Pri odchode z nemocnice s novorodencom dostanú rodičia očkovací preukaz dieťaťa so všetkými potrebnými informáciami o rôznych typoch a termínoch povinných očkovaní.

Prebaľovanie

Prvá výmena plienky môže byť veľmi stresujúca pre neskúsených rodičov. Tu nájdete užitočné rady, ktoré Vám pri prebaľovaní môžu pomôcť a spríjemniť túto činnosť Vám i Vášmu bábätku.