Sprievodca Šťastní rodičia

Nové jedlo

rady v kategórii: batoľa

Matky, ktoré svoje deti koja tak môže kľudne robiť až do šiestich mesiacov. Ak zistíte, že vaše dieťa vyžaduje niečo viac alebo niečo iné, môžete ho začať kŕmiť inou náhradou stravy. Nové chute môžete skúsiť už na konci  4. mesiaca.

Začnite s 2-3 lyžičkami vareného a rozpučeného jablka. Neskôr postupne pridávajte aj ďalšie jedlá (nemiešajte viac druhov dokopy): varené zemiaky, tekvicu, brokolicu alebo roztlačený banán. Dôležité je zavádzať nové jedlá postupne s odstupom niekoľkých dní (počas ktorých by ste mali pozorne sledovať príznaky alergických reakcií - vyrážky alebo hnačky). Nepoužívajte soľ alebo cukor – dieťa ich ešte nepotrebuje.


Deti môžu mať rôzne reakcie na nové chute, ale pamätajte, že stravovacie návyky sa vyvíjajú do 2 rokov. Čím viac chutí Vaše dieťa vyskúša v detstve, tým viac budú rozvinuté jeho chuťové poháriky a v staršom veku bude ochotnejšie skúšať nové chute.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Etapy vývinu dieťaťa

Je Vaše dieťa náhle podráždené, budí sa uprostred noci a vyžaduje si Vašu neustálu pozornosť? Pravdepodobne prechádza jenou zo siedmych vývojových etáp. Toto obdobie bude trvať asi týždeň a potom ... vaše dieťa bude nadobúdať stále nové a nové zručnosti.

> čítať ďalej

Separačná úzkosť

V 7. až 8. mesiaci sa naviazanosť dieťaťa k matke stáva veľmi zrejmá a jasná. V tejto dobe môže dieťa zažívať úzkosť z odlúčenia. Nedovolí matke vzdialiť sa a má strach z cudzích ľudí.

> čítať ďalej

Samostatné jedenie

Učiť dieťa jesť je pre rodičov skúškou trpezlivosti. Na jednej strane chcete aby dieťa jedlo bez vašej pomoci čo najskôr, ale na druhej strane nechcete aby dieťa jedlo príliš dlho a kuchyňa ostala znečistená.

> čítať ďalej