Sprievodca Šťastní rodičia

Nohy - vyvíjajú sa správne?

rady v kategórii: dieťa

Okolo prvého roka začnite sledovať nohy dieťa pozornejšie – môžete očakávať jeho prvé kroky. Veľa mamičiek premýšľa, či sa nohy dieťaťa vyvíjajú správne a ako zabezpečiť ich zdravý rozvoj. Nemajte obavy ak sú nohy dieťa ploché. Takzvané ploché nohy zmiznú, keď sa dieťa úplne naučí chodiť. Tukové vankúšiky a výstupky na nohách potom zmiznú.

Ak sa vaše dieťa pri prvých krôčikoch kolíše alebo prekrúca nohy, nemajte obavy. Dieťa sa ešte necíti stabilne, a kolísanie mu pomáha udržiavať rovnováhu. Avšak nenechajte ho sedieť na pätách, môže to mať nepriaznivý vplyv na rozvoj nôh. Vaše dieťa nemusí urobiť prvé kroky v topánkach. Hrubé ponožky s protišmykovou podrážkou sú dostačujúce a dieťa lepšie cíti zem a jeho svaly na nohách sa budú vyvíjať efektívnejšie.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Detská agresivita

Bojíte sa, že sa Vaše dieťa začína správať agresívne? Ste zvedaví, čo je dôvodom pre túto náhlu zmenu jeho nálady a správania? Kde ste urobili chybu vo výchove?

> čítať ďalej

Prvé krôčiky

Je to už 13. mesiacov od narodenia a Vaše dieťa ešte nespravilo svoj prvý krôčik? Nemajte obavy, zvyčajne deti začínajú chodiť medzi 14 a 18 mesiacom.

> čítať ďalej

Detská reč

Všetci rodičia napäto počúvajú rozvíjajúcu sa reč svojich detí, ktorá im prináša radosť a emocionálne uspokojenie. Dôvodom je veľmi charakteristický jazyk dieťaťa.

> čítať ďalej