Sprievodca Šťastní rodičia

Ležanie na brušku

rady v kategórii: batoľa

Ak chcete, aby si Vaše dieťa vybudovalo normálne motorické schopnosti, uistite sa, že ho dávate ležať na brucho. Ak chcete tak urobiť, pripravte deku, rozprestrite ju na podlahu alebo na posteľ a položte na ňu dieťa.

Nenechávajte dieťa bez dozoru, inak môže prísť k úrazu. Uistite sa, že ste odstránili všetky ľahko prehltnuteľné drobné predmety z dosahu dieťaťa.

Ak má už dieťa okolo 6 mesiacov, malo by byť schopné otočiť sa z chrbta na brucho bez pomoci. Ak to ešte nie je schopné samostatne urobiť nebojte sa - každé dieťa je iné a určite sa mu to čoskoro podarí. Dávať dieťa ľahnúť na brucho nie je dobré len pre jeho motorický vývoj ale je to aj zábava. Napríklad môžete kresliť tvary na jeho chrbátik a zároveň rozprávať príbeh. Dieťa bude mať z toho radosť.

Bábätká, ktorá ležia na bruchu aspoň raz denne sú schopné zdvihnúť hlavu a plaziť sa skôr ako ostatné. Niektorým sa táto poloha ale nepáči, čo dávajú vedieť hlasným plačom. Ak aj Vaše dieťa medzi ne patrí, nenúťte ho – možno ešte nie je ten správny čas.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Detská nádcha

Nikomu z nás nie je príjemná bolesť v krku alebo nádcha. U detí je to horšie pretože nevedia prečo sa cítia zle a nemôžu s tým nič urobiť.

> čítať ďalej

Dieťa objavuje svet

Dieťa objavuje svet ochutnávaním, vôňou a dotykom. Takto vie, kedy ho niekto cudzí vezme do náručia.

> čítať ďalej

Prvý výlet autom

Prvý výlet autom je veľká udalosť nielen pre dieťa ale aj pre rodičov. Vzhľadom k vývoju lebky a nervového systému by ste sa mali vydať na prvú dlhú cestu až po prvých troch mesiacoch.

> čítať ďalej