Sprievodca Šťastní rodičia

Koniec s používaním plienok

rady v kategórii: dieťa

Neexistuje žiadna presná odpoveď na otázku, kedy prestať s plienkami. Názory expertov sa líšia ale približne by k tomu malo dôjsť nie skôr ako v 18 mesiaci a nie neskôr ako v 2 rokoch. Je to veľmi individuálne a dĺžka sa môže u detí líšiť. Je dôležité, aby sa dieťa prirodzene rozlúčilo s plienkami.


Kedy je vhodné začať trénovať používanie nočníka?
- keď je plienka po zdriemnutí suchá
- dieťa začne dávať najavo svoje potreby - napr. ukazuje na plienku, učupí sa, je nepokojné snaží sa dať si dole plienku
- vydrží sedieť nejakú dobu na jednom mieste – vtedy je dieťa pripravené sedieť na nočníku.

Ak si všimnete niektoré zo spomínaných signálov, pomaly a opatrne začnite s privykaním dieťaťa na nočník. Pamätajte, že čím menej stresu a netrpezlivosti bude učenie na nočník sprevádzať, tým väčšiu šancu máte na úspech.

Dieťaťu môžete pomôcť nasledovne:
- ukážte mu nočník, vysvetlite mu na čo slúži, môžete na neho posladiť aj bábiku
- nedávajte najavo sklamanie keď dieťa neprejavuje záujem o nočník
- pripravte sa, že odúčanie od plienok môže byť zdĺhavý proces – nečakajte rýchly pokrok, nenúťte ho a ani pred ním neukazujte sklamanie
- ak dieťa použije nočník, odmeňte ho napr. potleskom alebo malým darčekom

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Detská agresivita

Bojíte sa, že sa Vaše dieťa začína správať agresívne? Ste zvedaví, čo je dôvodom pre túto náhlu zmenu jeho nálady a správania? Kde ste urobili chybu vo výchove?

> čítať ďalej

Nohy - vyvíjajú sa správne?

kolo prvého roka začnite sledovať nohy dieťa pozornejšie – môžete očakávať jeho prvé kroky. Veľa mamičiek premýšľa, či sa nohy dieťaťa vyvíjajú správne a ako zabezpečiť ich zdravý rozvoj.

> čítať ďalej

Detská reč

Všetci rodičia napäto počúvajú rozvíjajúcu sa reč svojich detí, ktorá im prináša radosť a emocionálne uspokojenie. Dôvodom je veľmi charakteristický jazyk dieťaťa.

> čítať ďalej