Sprievodca Šťastní rodičia

Dieťa objavuje svet

rady v kategórii: batoľa

Zmysly - zrak a chuť sa vyvinú skôr než sa dieťa narodí, presnejšie v 28. týždni tehotenstva. Ihneď po narodení Vaše dieťa ešte dobre nevidí. Jeho zrak sa plne rozvíja skôr, než má jeden rok.

Čuch má už dobre vyvinutý, preto vie, kedy ho niekto cudzí vezme do náručia namiesto mamičky. Dieťa objavuje svet dotykom, takže je dôležité aby malo hračky, ktoré mu budú jeho vnemy rozvíjať. Hračky si bude dávať do pusy, čo ale nemá nič spoločné s ochutnávaním – chce hračku len podrobne spoznať.  Okolo 6. mesiaca vie dieťa rozpoznať chute potravín. Preto by ste ho mali začať kŕmiť aj niečím iným ako len materským mliekom alebo umelým mliekom.

Určite sa veľmi tešíte na chvíľu, kedy vaše dieťa dychtivo zje polievku, ktorú mu uvaríte. Ale musíte byť trpezliví. Nové chute mu predstavujte postupne a na začiatku ich veľa nemiešajte. To umožní, aby vaše dieťa spoznalo rôzne chute. Taktiež sa dozviete sa čo mu chutí a čo nie.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Etapy vývinu dieťaťa

Je Vaše dieťa náhle podráždené, budí sa uprostred noci a vyžaduje si Vašu neustálu pozornosť? Pravdepodobne prechádza jenou zo siedmych vývojových etáp. Toto obdobie bude trvať asi týždeň a potom ... vaše dieťa bude nadobúdať stále nové a nové zručnosti.

> čítať ďalej

Separačná úzkosť

V 7. až 8. mesiaci sa naviazanosť dieťaťa k matke stáva veľmi zrejmá a jasná. V tejto dobe môže dieťa zažívať úzkosť z odlúčenia. Nedovolí matke vzdialiť sa a má strach z cudzích ľudí.

> čítať ďalej

Komfort počas spánku

Tak ako väčšina matiek, pravdepodobne aj vy budete rada spať s dieťaťom. Viete že sa cíti v bezpečí a aspoň ho máte na dosah ruky.

> čítať ďalej