Sprievodca Šťastní rodičia

Detská reč

rady v kategórii: dieťa

Všetci rodičia napäto počúvajú rozvíjajúcu sa reč svojich detí, ktorá im prináša radosť a emocionálne uspokojenie. Dôvodom je veľmi charakteristický jazyk dieťaťa. Každá mamička je schopná poskytnúť veľa príkladov z reči svojho dieťaťa.

Vývoj jazyka je charakterizovaný všetkými druhmi zjednodušení a skratiek, ktoré uľahčujú dieťaťu komunikovať so svojím okolím. Môžu to byť jednotlivé slabiky používané ako slová zložitejšie zvuky, celé slabiky atď. Všetky tieto príklady sú prirodzenou súčasťou jazykového rozvoja Vášho dieťaťa a prinesú veľa radosti a zábavy. Je však potrebné si pamätať jednu zásadnú vec. Veľmi často sa stáva že opatrovateľka, teta, babička a prevezmú iniciatívu a hovoria s dieťaťom pomocou zdrobnenín a tzv. maznavým hlasom.

Takýto spôsob je významnou prekážkou pri získavaní jazykových zručností a brzdí normálny vývoj reči. Môže to tiež viesť k zlým návykom, k narušeniu reči alebo nejakej poruchy v neskoršom veku.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Nohy - vyvíjajú sa správne?

kolo prvého roka začnite sledovať nohy dieťa pozornejšie – môžete očakávať jeho prvé kroky. Veľa mamičiek premýšľa, či sa nohy dieťaťa vyvíjajú správne a ako zabezpečiť ich zdravý rozvoj.

> čítať ďalej

Dieťa na slnku

Citlivá detská pokožka nemá žiadne ochranné mechanizmy proti slnečným lúčom – stačí pár minút na slnku a pokožka sa spáli a bude podráždená.

> čítať ďalej

Tvrdohlavé dieťa

Rodičia sa často sťažujú, ako tvrdohlavé sú ich deti. Bez ohľadu na náladu prechádza každé dieťa fázou tvrdohlavosti. Môže sa to prejavovať vo väčšej alebo menšej miere.

> čítať ďalej