Sprievodca Šťastní rodičia

Detská reč

rady v kategórii: dieťa

Všetci rodičia napäto počúvajú rozvíjajúcu sa reč svojich detí, ktorá im prináša radosť a emocionálne uspokojenie. Dôvodom je veľmi charakteristický jazyk dieťaťa. Každá mamička je schopná poskytnúť veľa príkladov z reči svojho dieťaťa.

Vývoj jazyka je charakterizovaný všetkými druhmi zjednodušení a skratiek, ktoré uľahčujú dieťaťu komunikovať so svojím okolím. Môžu to byť jednotlivé slabiky používané ako slová zložitejšie zvuky, celé slabiky atď. Všetky tieto príklady sú prirodzenou súčasťou jazykového rozvoja Vášho dieťaťa a prinesú veľa radosti a zábavy. Je však potrebné si pamätať jednu zásadnú vec. Veľmi často sa stáva že opatrovateľka, teta, babička a prevezmú iniciatívu a hovoria s dieťaťom pomocou zdrobnenín a tzv. maznavým hlasom.

Takýto spôsob je významnou prekážkou pri získavaní jazykových zručností a brzdí normálny vývoj reči. Môže to tiež viesť k zlým návykom, k narušeniu reči alebo nejakej poruchy v neskoršom veku.

Odporúčané produkty pre vás

Prečítajte si ďalšie rady

Stravovacie návyky

Dieťa po roku už nenaberá telesnú hmotnosť ako predtým a jeho postava a proporcie sa začínajú meniť.

> čítať ďalej

Ako naučiť dieťa umývať si zuby?

Je dobré aby si Vaše dieťa zvyklo čistiť si zuby pravidelne a správne už od útleho veku.

> čítať ďalej

Dieťa na slnku

Citlivá detská pokožka nemá žiadne ochranné mechanizmy proti slnečným lúčom – stačí pár minút na slnku a pokožka sa spáli a bude podráždená.

> čítať ďalej