Čo môže novorodenec vidieť

rady v kategórii: kojenec

Práve ste porodila dieťa, ktoré ste 9 mesiacov nosila pod srdcom. Konečne sa môžete na neho pozrieť a objať ho. Môžete ho pozorne sledovať a porovnávať svoje očakávania s realitou. Zaujíma vás, na koho sa podobá. Pozeráte sa na dieťa a zaujíma vás, či Vás môže vidieť. Páči sa mu mimo bruška? Alebo Vám snáď niekto povedal, že dieťa bude vidieť až po určitej dobe?

Po prvé, vysvetlíme kľúčovú otázku - novorodenec sa nerodí slepý. To čo vidí je ďaleko od toho, čo vidia dospelí, ale vaše dieťa môže vidieť už od okamihu narodenia. Nezabudnite, že schopnosť vidieť je len začiatok - mozog sa musí naučiť, ako interpretovať obrazy, a to bude nejaký čas trvať.

Od narodenia má dieťa prirodzený reflex zužovania a rozširovanie zreničiek, takže oči môžu reagovať na svetlo a tmu. V prvom mesiaci dieťa vidí lepšie veci na okrajoch jeho zorného poľa (periférne videnie), než čo je v strede. To je pravý opak toho, ako vidia dospelí. To sa avšak zmení v priebehu niekoľkých týždňov. Dieťa vidí najlepšie do vzdialenosti 18 - 30 centimetrov, môžete to pozorovať keď sa ohýnate nad postieľku. Medzi najzaujímavejšie objekty pre dieťa sú ľudské tváre. Môžete zavesiť veľké obrazy členov rodiny alebo smajlíkov na stenu na úrovni detského zraku. A čo je najdôležitejšie, nakláňajte sa nad svoje dieťa tak často, ako je to možné.

Vaše dieťa môžete vidieť rôzne farby skôr než by ste si mysleli: v prvom mesiaci môže vidieť žltú, oranžovú, červenú, zelenú, tyrkysovú, modrú, zelenomodrú a tmavočervenú. V druhom mesiaci dieťa rozlišuje medzi žltou a zelenou a žltou a červenou. Medzi tretím a štvrtým mesiacom dieťa začne vidieť farby už ako dospelý.

Vo veku 3 mesiacov začne vaše dieťa vidieť objekty s väčšou nadväznosťou – stanú sa jednotnými celkami skôr a nie len zhlukmi detailov. Vaše dieťa môže tiež ľahšie sledovať pohybujúce sa objekty.

Vývoj zraku je výrazne ovplyvnený vývojom motorických schopností - dieťa, ktoré dokáže zdvihnúť hlavu alebo  podoprieť trup rukami, prirodzene si takto rozširuje svoje zorné pole a zlepšuje tak zrak. Medzi tretím a šiestym mesiacom sa dieťa naučí predvídať, kde bude za chvíľu pohybujúci sa objekt. S radosťou hádže hračky a sleduje ich padať.

V druhej polovici prvého roka vidí dieťa svet lepšie a ostrejšie. Jeho zorné pole sa rozširuje a svet sa stáva pestrejším - objekty majú nielen tvary a farby, ale aj textúry, ktoré boli predtým pre dieťa neviditeľné. Ak sa budete pozerať na vaše dieťa pozorne, zistíte lepšiu koordináciu očí a rúk - dieťa je schopné načiahnuť sa za hračkou a chytiť ju. V tejto dobe je dobré, aby sa vaše dieťa hralo s hračkami na rozvoj jemnej motoriky.

Seboroická dermatitída

Ak si všimnete žlté alebo biele šupinky a hlavičke dieťa, pravdepodobne má seboreu.

Časový harmonogram - denný plán a Vaše spoločné chvíle

Bez ohľadu na to, či zvládate organizovať alebo nie, dieťa môže zmeniť všetko hore nohami. Takže je dobré mať plán.

Očkovanie

Nepodliehajte panike! Nie je potrebné očkovať dieťa pred všetkými možnými chorobami, ale nepodceňujte povinný vakcinačný program. Pri odchode z nemocnice s novorodencom dostanú rodičia očkovací preukaz dieťaťa so všetkými potrebnými informáciami o rôznych typoch a termínoch povinných očkovaní.